På mitt lilla torg är det aldrig brasa i o f s. Men det brukar vara en rejäl i närheten, där vi firade förr. Fast i år är det eldningsförbud.
Och jag har nyss lyssnat till den blandade körsången – Vintern rasat – Glad såsom fågeln – Du gamla, du fria – trumpet – Sköna maj och ett vårtal om trygghet och tradition och samtidigt nödvändigheten att elda upp det gamla. Ja, ja, jag har hört rätt många vårtalare och det är ungefär likadant, och det är väl också en trygghet.
Fast en körmedlem som skulle hasta vidare till nästa föreställning sa att hon senast i dag träffat någon som frågat om jag var med och skötte fyrverkeriet där i år. Jag – pyroteknikens entusiast! Dom hade fått tillstånd till den traditionella fyrverkeriet i a f. Men utan mig numer.
april 30, 2009
april 30, 2009 at 10:59 e m
Trumpeter, vårtal, brasor etc får andra dimensioner, när man hamnar i sjukdom och död. Det kan svårligen driva fram vårkänslor, på det sätt som förr. Dessutom är det midsommarafton här av vädret att döma.
april 30, 2009 at 11:13 e m
Eva – du har så rätt. Inte lite vemod i blandningen.