som jag saknar i mitt liv. Vi har aldrig träffats irl, men det betyder mindre.
Systrarna Annica och Ela. Båda vackra och kloka. Annica, varm och rolig, fantastiska bilder på hennes fina barn, kloka inlägg. Vi fick vara med på hennes bröllop, så generöst. Och Ela, med vacker dotter och boan Alfons. Skruvade formuleringar som man både grät och skrattade med, och en tröstare när livet kunde vara urdjävligt. Hon kunde och visste.
Fru Kaos, en av dom första bloggar jag började läsa. ‘I dag har jag haft fyra personers bajs under naglarna’ – en oförglömlig formulering. Och filmen när hon kokade gulaschsoppa mitt i natten. Sen övergick kaoset med hund, man och två barn i ett annat, inte så lättformulerat kaos. Jag respekterar att punchlinens drottning avslutar den delen av sitt liv.
Men Tingeling, Tinglan – ljuvlig, underbar, rolig. Att hon ska behöva känna sig tvungen att sluta för att småsinta människor är elaka, det är bara obeskrivligt förfärligt. Mer Ting åt folket skulle jag vilja säga. Världen skulle bli lite bättre då. Faktiskt.
Under en förfärlig period av mitt liv försökte ett par personer få mig att omedelbart stänga ner. Jag ansågs vara ‘för mycket’, för utlämnande av några som valde att missuppfatta det mesta. Men min sorg är min, min glädje kan jag dela och den som inte trivs – gör något annat! Makramé eller frimärkssamling eller ryska modernister, jag skiter i vilket – men låt andra vara i fred. Och jag är arg nu. Och ledsen. Käraste Ting!
februari 28, 2011 at 9:45 e m
Mycket mer Ting åt folket!
februari 28, 2011 at 9:52 e m
Chrissan – jag tycker så, och är ju en liten skitblogg, som nån en gång uttryckte sig, så jag låter det stå!
februari 28, 2011 at 10:56 e m
Mmmmm. Det er fascinerende, hva involvert man kan bli i andre mennesker, gjennom Bloggosfæren. Og så glad i dem, man blir.
februari 28, 2011 at 11:28 e m
Aggie – visst är det underligt och fantastiskt. Och för min del så mycket jag lärt mig, jag är oändligt tacksam.
Kram.
mars 1, 2011 at 8:13 f m
Amen!
Håller med Aggie oxå.
Jag har inte bloggat så mycket på ett tag, vissa saker är svåra att sätta ord på då blir det även svårare att kommentera. Men ni finns i mina tankar, jag pratar om er och smyger tyst förbi för att hålla mig uppdaterad.
Trodde aldrig att en blogg skulle ge så mycket.
Så JA mer Ting till folket!!!
mars 1, 2011 at 8:41 f m
Blir så arg över att fler tvingas sluta pga andras elakheter. Själv har jag ju raderat två bloggar innan och har nu lösen för de som vill ha istället. Inte lika roligt men man slipper de värsta giftpilarna.
Kram till Ting, Ela, Annica och Anna!
mars 1, 2011 at 9:06 f m
Vad tråkigt! Jag läste bara Tings blogg ett fåtal gånger, och jag kan inte förstå hur den kan dra till sig elakheter. Det var väl inget provocerande där? Mest vackra reflektioner, tycker jag.
mars 1, 2011 at 9:06 f m
Läs och tänkt till!!
Du har INGEN aning om vad du skriver!
mars 1, 2011 at 10:07 f m
Karin – när man har det jobbigt ska man få vara i fred om man vill. Och du vet att jag tänker på dig. Ofta.
Hosanna – du har erfarenheter som jag är tacksam att ha sluppit. Kram.
Annika – så tyckte jag också.
Miss F – så egendomligt att du, för mig helt okänd, känner behov att skriva här. Men för all del, det finns mycket jag inte vet. Det gäller kanske dig också?
mars 2, 2011 at 2:50 e m
Ja här befinner man sig söder över och får ett “sidan är borta” i ansiktet när jag ville in o säga hej till Ting. Trodde först att det var blogger som ännu en gång strulade. Men så får jag svaret. Elakheter. Förstår inte hur människan är skapt. Hur kan man inte stå ut med Tingens underbara sida? Jag bara frågar. O tack tigerliljan för din generositet.
mars 2, 2011 at 4:17 e m
Maria – och alla känner sig missförstådda på kuppen. Trist.
mars 4, 2011 at 5:15 e m
I fred och i fred vet jag inte om jag eg vill vara. Det är bara svårt att skriva om. Och kan jag inte vara helt ärlig blir det svårt.
Men mess är alltid välkommet.
mars 4, 2011 at 5:46 e m
Karin – fast nog vore frid befriande. Eller?
Ärligheten är oerhört viktig. Och jag ska kolla vad som hände med min telefonbok vid bytet…Kram!
mars 5, 2011 at 9:25 e m
Du är så omtänksam Tigerlilja!
♥
mars 5, 2011 at 10:29 e m
Ting – raring – jag hoppades bara att du inte skulle bli arg på mig! Kram.