Hamnade utan att ha tänkt det framför den filmen i eftermiddags. Sandra Bullock som ska genomgå avgiftning. Hon lyckas vara rätt snygg när händerna skakar och hon spyr, men hey! nåt annat kan man väl inte vänta sig i en film antar jag.
Och jag satt klistrad. Vid alla lögner och undanflykter, pojkvännen som ville att hon skulle komma tillbaka och vara som innan, möjligheten till insikt, hoppet om ett annat liv.
Och rådet – ‘när ni åker härifrån: skaffa en krukväxt, om den lever efter ett år: skaffa ett husdjur. Om båda lever efter ett år kan ni börja tänka på en relation med en annan människa’. Klyscha? Möjligen, men jag gillade det. Och mina krukväxter är extremt härdiga och jag har inga husdjur. De små flugorna då. Men dom är å andra sidan härdiga, dom också. Gick inte på tipset i går om vinäger, lite vatten och ett par droppar diskmedel. Sådan herre, sådan hund – sådan kvinna, sådan fluga. Envisa.